Layout: current: getSitedefLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource44 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Epadomi\CustomizationSource44), Fid:401, Did:0, useCase: 1


Olbaltumvielas veģetārā uzturā 19.05.2023 09:18

Olbaltumvielas jeb proteīni ir būtiskākā dzīvo organismu sastāvdaļa, tos veido aptuveni 20 dažādas aminoskābes. Parasti astoņas no tām ir neaizstājamās jeb svarīgās aminoskābes, kuras organismā nevar sintezēties, tāpēc tās obligāti jāuzņem ar uzturu, savukārt pārējās cilvēka organismā veidojas no neaizstājamajām aminoskābēm. (Zīdaiņu un dažu neveselu cilvēku organisms nespēj sintezēt lielāku aminoskābju skaitu.)

Netradicionāls skatījums – harmonija caur veģetārismu 24.10.2022 22:18

Vai mūsu senči ēda gaļu? Nē! Ne tik sen daudzu pētījumu rezultātā zinātnieki nonāca pie secinājuma, ka mūsu senči bijuši veģetārieši, izņemot ārkārtas krīzes periodus. Vienīgi pēdējā ledus laikmetā, kad ierastā pārtika – rieksti, augļi un dārzeņi – kļuva nepieejama, senajiem cilvēkiem nācās uzturā lietot gaļu, lai izdzīvotu. Diemžēl šis ieradums saglabājās arī pēc ledus laikmeta beigām – dažiem nepieciešamības pēc (kā eskimosiem un ciltīm, kas dzīvo galējos Ziemeļos), citiem tradīciju vai tumsonības pēc. Tomēr cilvēces vēsturē vienmēr bijušas personības un pat cilvēku grupas, kas apzinājās tīras pārtikas svarīgumu vai nu veselības un skaidra prāta labad, vai arī dvēselisku iemeslu dēļ. Šie cilvēki bija veģetārieši.

Minerālvielas veģetārā uzturā (1) 11.01.2021 09:31

Veģetārā uzturā parasti nav vērojams minerālvielu deficīts, taču, ja uzturs nav daudzveidīgs un veselīgs, organismā var rasties dzelzs, cinka, kalcija un joda trūkums, jo viens no šo minerālvielu galvenajiem avotiem Latvijas iedzīvotāju uzturā ir dzīvnieku valsts produkti.

Dzīvespriecīgais veģetārisms 26.04.2019 20:39

Parasti vārdu "veģetārisms" saprot ļoti šauri- gaļas neēšana. Patiesībā tas cēlies no latīņu vārda "vegetus", kas nozīmē- ziedošs. Tas jāsaprot kā jautrs un veselīgs dzīvesveids saskaņā ar dabas likumiem. Veģetārisma būtība ir gādāt par miesas un gara veselību, līdz ar to- par dzīvesprieku un aktīvu dzīves pozīciju.

Ko ēd veģetārieši jeb produkti, kas nonāk veģetāriešu ēdienkartē 02.04.2013 22:44

Tā iegājies, ka, apcerot veģetāru uzturu, parasti tiek akcentēts tas, ko veģetārieši neēd, no kā atsakās. Tad nu patīkamai pārmaiņai – palūkosim, ko veģetārieši ēd.
Sarakstā iekļauti pašmāju un importa ēdamie augi, kas pieejami Latvijā – dabā, dārzos, tirgos un veikalos. Ja kādu ēdamaugu neesam pamanījuši – priecāsimies, ja sarakstu papildināsiet komentāros.

Veģetāriešu virtuvei- izvēlies sev piemērotāko grāmatu 08.07.2012 16:30

Pēc iepriekš publicētājiem rakstiem par veģetārisma tēmu, esam saņēmuši neskaitāmas vēstules no mūsu lasītājiem ar jautājumiem par veģetāro virtuvi. Mēs, protams, turpināsim rakstīt par dažādiem jautājumiem, kas interesē gan ilggadējus veģetāriešus, gan iesācējus, gan arī tos, kas vēlas kļūt par veģetāriešiem. Piedāvāsim arī dažādas receptes, kas palīdzēs dažādot jūsu ēdienkarti.
Šajā reizē esam apkopojuši grāmatas, kurās sniegti dažādi veģetāriešiem noderīgi padomi un receptes.


Uzturs gavēšanas laikā (2) 05.03.2012 09:21

Ko ēst gavēšanas laikā? Domājams, ka daudzi cilvēki, kas vēl domā vai jau nolēmuši gavēt, uzdod sev šo jautājum sev.
No savas pieredzes varu teikt, ka gavēt ir ļoti noderīgi, jo gavēšanai piemīt gan diētiskā- svara zaudēšana, gan higiēniskā- organisma attīrīšanas nozīme.
Taču, lai novērstu iespējamo kaitējumu, kas varētu tikt nodarīts organismam gavēšanas laikā un uzlabotu savu veselību, pirms tam nepieciešams savu organismu sagatavot tam.

Ko lietot olu vietā, ja nelietojat uzturā olas 29.02.2012 18:53

“Es neēdu olas. Par nožēlu, nevar izcept nekādus cepamos gardumus bez olām, bet nu – ko lai dara…”Jūs arī tā domājat? Tad pārdomājiet! Arī bez olām var pagatavot teju visus gardumus, kādus vien sirds un vēders kāro.
Lūk, kas jādara:

Veģetārieša E-ēdienkarte. Kas slēpjas aiz burtiņa E? 23.11.2011 09:57

Runājot par pārtikas piedevām jeb tautā sauktajiem “E cipariņiem”, parasti tiek apspriesta to ietekme uz veselību. Bet šoreiz stāsts veltīts veģetāriešiem un būs par to, ka gaļa un zivs ne vienmēr izskatās pēc frikadeles, filejas vai buljona. Veģetārietim jārēķinās, ka dzīvnieku izcelsmes sastāvdaļas var slēpties aiz kāda viltīga nosaukuma, kā “volaise”, “tallow”, “albumīns”, kā arī aiz vienkārša cipariņa ar E burtiņu priekšā.

Kas ir veģetārisms un kas- veģetārietis 24.10.2011 11:01

Veģetārisma jēdziens ir ļoti plašs. Tā definīcijas ir dažādas, sākot no vienkārša paraduma neēst gaļu un beidzot ar filozofiju dzīvot tā, lai neradītu kaitējumu un ciešanas ne dzīvniekiem, ne augiem.

Īsa pamācība veģetārā ēšanā 18.10.2011 13:48

Bāls, viegli iezaļgans distrofiķis grīļīgu gaitu vai tukla amēba ar izkaltušām smadzenēm un mazasinību – apmēram tādu Jums cenšas iztēlot veģetārieti, padzirdējuši, ka neēdat gaļu? Vai klusībā baidāties, ka tāds tiešām kļūsiet, sevišķi, ja neēdīsiet vēl arī zivis un olas, vai pat pienu?

10 veģetāriešu baušļi (1) 06.08.2010 11:45

Ja gribi būt vesels, slaids, dzīvespriecīgs un dzīvē gūt panākumus, tad...ievēro dažus nosacījumus jeb veģetāriešu baušļus